Royal orders extend service of a number of senior civil servants

February 9, 2011

The Custodian of the Two Holy Mosques King Abdullah bin Abdulaziz issued royal orders today extending the service of a number of senior civil servants as follows:

- Osama bin Jaafar Faqih, President of the General Auditing Bureau, in the rank of Minister, for four years, effective 6/3/1432 H.

- Dr. Saleh bin Saud Al-Ali, Chairman of the Control and Investigation Board, in the rank of Minister, for four years, effective 6/3/1432 H.

- Dr. Osama Sadeq Abdulrahman Tayeb, Rector of King Abdulaziz University, in the Excellent rank, effective 6/3/1432 H.

- Dr. Abdulrahman bin Hasan Al-Nafisah, Advisor at the Royal Court, in the rank of Minister, for four years, effective 7/3/1432 H.

- Prince Turki bin Abdullah bin Mohammed Al-Saud, Advisor to King Abdullah, in the rank of minister, effective 8/3/1432 H.

- Prince Mansour bin Nasser bin Abdulaziz, Advisor to King Abdullah, in the rank of minister, effective 9/3/1432 H.

-Dr. Osama bin Fadhl Albar, Mayor of the city of Makkah, in the Excellent rank, effective 9/3/1432 H.