New appointments and extensions of terms of office of government officials at Minister and highest rank

By Royal Decree, April 30, 2003

 

New appointments:
• Dr. Osama bin Abdulmajeed Shobokshi,
Advisor to the Custodian of the Two Holy Mosques at the rank of minister, with immediate effect.

• Shaikh Homood bin Abdulaziz Al-Fayiz,
Head of Grievances Bureau at the rank of minister, effective May 3, 2003

• Osama bin Jaafar Faqih,
Head of General Auditing Bureau at the rank of minister, effective May 7, 2003

• Dr. Osama Sadiq Abdulrahman Tayyib,
Rector of King Abdulaziz University at the highest rank, effective May 7, 2003

• Dr. Khalid bin Saleh Al-Sultan,
Rector of King Fahd University for Petroleum and Minerals at the highest rank, effective May 4, 2003

• Dr. Nasser bin Abdullah Al-Saleh,
Rector of Umm Al-Qura University at the highest rank, effective May 3, 2003


The terms of office of the following have been extended for four years:
Governors:
• Prince Abdulmajeed bin Abdulaziz,
Governor of Makkah Province, effective October 12, 2003

• Prince Miqren bin Abdulaziz,
Governor of Madinah Province, effective October 12, 2003

• Prince Saud bin Abdulmohsin bin Abdulaziz,
Governor of Hail Province, effective October 12, 2003

Rectors:
• Dr. Saleh bin Abdullah bin Abdulrahman Al-A'boud,
Rector of the Islamic University, effective May 4, 2003

• Dr. Abdullah bin Mohammed bin Abdullah Al-Faisal,
Rector of King Saud University, effective May 4, 2003

• Dr. Yosef bin Mohammed Al-Jandan,
Rector of King Faisal University, effective May 4, 2003

• Dr. Mohammed bin Saad Al-Salem,
Rector of Imam Muhammad bin Saud Islamic University, effective May 3, 2003

• Dr. Abdullah bin Mohammed Al-Rashid,
Rector of King Khalid University, effective May 3, 2003

Others:
• Prince Bandar bin Sultan bin Abdulaziz,
Saudi Ambassador to the United States of America, effective May 12, 2003

• Prince Sultan bin Fahd bin Abdulaziz,
President of Youth Welfare, effective July 21, 2003

• Prince Turki bin Abdullah bin Muhammad Al Saud,
Advisor at the Crown Prince's Court, effective September 29, 2003

• Prince Abdulaziz bin Fahd bin Abdulaziz, Minister of State and Cabinet Member,
as Head of the Office of the Council of Ministers, effective November 23, 2003

• Prince Nawaf bin Faisal bin Fahd bin Abdulaziz,
Vice President of Youth Welfare, effective July 18, 2003

• Ali bin Hassan Al-Shae'r,
Advisor at the Royal Court, effective May 7, 2003

• Mohammed bin Sulaiman Al-Hamdan,
Head of the Special Office of the Custodian of the Two Holy Mosques, effective May 8, 2003

• Dr. Abdulrahman bin Hassan Al-Nafeesah,
Advisor at the Royal Court, effective May 8, 2003

• Abdulmohsin bin Abdulaziz Al-Tuwaijeri,
Advisor at the Crown Prince's Court, effective May 9, 2003

• Ibrahim bin Abdulrahman Al-Tassan,
Head of Special Affairs at the Crown Prince's Court, effective July 19, 2003

• Dr. Mohammed bin Hassan Al-Jabr,
Head of the Experts Authority at the Cabinet, effective May 3, 2003

• Dr. Saleh bin Abdulrahman Al-Athel,
President of King Abdulaziz City for Science and Technology, effective July 18, 2003

• Mohammed bin Abdullah Al-Nafe',
President of the Commission for Control and Investigation, effective May 7, 2003

• Abdulrahman bin Mohammed bin Abdullah Al-Sadhan,
Deputy Secretary-General of the Cabinet, effective July 1, 2003

• Sulaiman bin Saad Al-Humaid,
Governor of the General Organization of Social Insurance, effective July 15, 2003

• Dr. Mohammed bin Sulaiman bin Mohammed Al-Jasser,
Deputy Governor of the Saudi Arabian Monetary Agency, effective August 20, 2003

• Ali bin Ibrahim Al-Hudaithi,
Advisor at the Ministry of Defense and Aviation, effective February 11, 2003

• Saleh bin Ali Al-Barak,
Director General of Customs, effective May 3, 2003

• Khalid bin Hamad bin Yahya Al-Yahya,
President of Saudi Railways Organization, effective July 15, 2003

• Dr. Abdulrahman bin Abdulaziz Al-Tuwaijeri,
Secretary General of the Supreme Economic Council, effective July 30, 2003

• Dr. Mohammed bin Ali Al-Samaih,
Advisor at the Ministry of Islamic Affairs, Endowments, Call and Guidance, effective November 8, 2003

• Dr. Abdulrahman bin Abdullah Al-Shaqawi,
Director General of the Public Administration Institute, effective November 22, 2003


King Fahd has sent letters of thanks, as have Crown Prince Abdullah and Prince Sultan, to those who are ending their terms of office, wishing them all the best.